5 ESSENTIAL ELEMENTS FOR WORLD

5 Essential Elements For world

5 Essential Elements For world

Blog Article

poboljšanjima. Za održavanje sistema upravljanja kvalitetom razvijeni su i postoje posebni mehanizmi, neki od njih se zahtevaju i standardima. Prvi među njima su interne provere. Interne provere po zvaničnoj definiciji su sistemsko i nezavisno proveravanje radi određivanja da li se aktivnosti kvaliteta i rezultati koji se na njih odnose slažu sa planiranim programima aktivnosti, da li su programi aktivnosti sprovedeni efikasno i da li su pogodni za dostizanje ciljeva. Standardi nalažu da interne provere mora da sprovodi kvalifikovano osoblje, ali koje nema direktnu odgovornost za proveravanu oblast, da se rade programski i sa odgovarajućim zapisima o nalazima provere. Pored internih provera kvaliteta postoje i interne provere procesa i proizvoda. U kompaniji se odgovornost za interne provere sistema kvaliteta dodeljuje centralnoj funkciji kvaliteta, odnosno sektoru upravljanja kvalitetom, dok su za interne provere na procesu i na proizvodu zaduženi sektori kvaliteta po organizacionim jedinicama.

Sistem kvaliteta po definiciji predstavlja: "Organizacionu strukturu, postupke, procese i resurse koji su potrebni za ostvarivanje menadžmenta kvaliteta ".

društvenu svojinu, koja je dovela do potpune demotivacije, jer ona predstavlja negaciju svojine, pošto se svodi na svačije, a get more info to znači ničije, tako da je stvoren ambijent u kome uspevaju grlatiji, a ne sposobniji, dogovornu ekonomiju i zatvoreno tržište, koji su doveli do monopola u kome je prava sreća i uspeh dobiti proizvod i usluge, a ne plasirati ih, samoupravljanje, koje je dovelo do potpune neefikasnosti koja se može ilustrovati kao "demokratija za praznim stolom", nagrađivanje prema radu, koje je dovelo do rata sviju protivu svih i izgradio stav "ne možeš me tako malo platiti koliko ja mogu malo raditi", norme i naglasak na brojke , umesto na kvalitet, doveli su do ponašanja: "prikaži da je urađeno što više", a to je značilo lošije, prototip poslušnog direktora, koji je suprotnost pojma menadžera i tehnomenadžera, koji su bili sinonim nepoželjnog i "kapitalističkog manira" kojima su etiketirani nepodobni i sklanjani su sa položaja, što se i danas čini, duhovnu lenjost, koja nas je dovela do navike na haos, nered, prljavštinu, kašnjenja.

Bessires was incorporated for the reason that he would never ever win it at any afterwards date, but his doglike devotion made him a priceless subordinate.

Integrisani sistem obezbeđuje veći nivo menadžment kontrole nego kada je uspostavljen menadžment više različitih sistema.

razumevanje i fokusiranje na zakonsku i drugu regulativu, integraciju pitanja zaštite životne sredine u poslovne odluke, privrženost najvišeg rukovodstva u razvoju i unapređenju EMS-a, sprovođenje preispitivanja od strane rukovodstva, dokumentovanje svoje politike zaštite životne sredine, uvažavajući misiju i viziju organizacije, komunikaciju sa svim zainteresovanim stranama, stalno unapređenje učinka zaštite životne sredine, sprečavanje zagadenja, specifičnosti lokalnih i drugih zakona i propisa, usaglašenost sa zakonom i drugim kriterijumima.

Glavni challenge primene Kaizen sistema u zapadnim kompanijama a posebno u, kompanijama u Srbiji, je nekompetentan menadžment vrlo često bez ikakvih znanja iz oblasti upravljanja poslovnim i proizvodnim sistemima. Primer kompanije u Senti ovo potvrđuje, menadžment je japanski a radnici su Srbi.

U istom dokumentu su definisani principi za sertifikaciju: one. Proizvoda, two. Kadrova i 3. Sistema kvaliteta po EN 29000. Na osnovu ovih principa formirane su akreditacione i sertifikacione šeme sa resursima za sprovođenje ovog projekta. Zahvaljujući evropskim zahtevima nekoliko stotina hiljada evropskih kompanija je već dobilo sertifikat za sistem kvaliteta, a euforija uvođenja sistema kvaliteta je zahvatila ceo svet.

Politika kvaliteta, zaštite životne sredine i politika zaštite zdravlja i bezbednosti na radu je zajednički dokumenat ali sa odvojenom Izjavom o politici kvaliteta, Izjavom o politici zaštite životne sredine i Izjavom o politici zaštite zdravlja i

u Evropi 1996. CE znak kvaliteta Evropske Unije, znači posedovanje sertifikata za proizvod i sertifikata za sistem kvaliteta po ISO 9000. Osnovno načelo Bele knjige u delu koji se odnosi na uklanjanje tehničkih prepreka se svodi na to da proizvod zakonski puš10 u prodaju u jednoj od država članica mora da ima slobodan pristup na tržištu svih članica Evropske Unije. Odabrana strategija EU u realizaciji postavljenog cilja je podrazumevala ujednačenost regulative za kvalitet proizvoda i za isporučioce na tržištu EU, ali i svih proizvoda koji se uvoze na to tržište. Komisija Evropske unije je donela tri dokumenta u kojima su postavljeni principi za realizaciju evropske strategije. Novi pristup usaglašavanja tehničkih propisa i standarda, dokument u kome se definiše način ostvarivanja jednakosti tehničke regulative predviđa: * usaglašavanje normativnih akata - tehničkih propisa u osnovnim zahtevima u pogledu bezbednosti, zaštite zdravlja ljudi i domaćih životinja i zaštite potrošača, koje proizvod mora da zadovoljava, * donošenje evropskih standarda i tehničkih specifikacija od evropskih regionalnih organizacija za standardizaciju (CEN, CENELEC, CEPT, AECMA, RILEM i drugi), * međusobno prihvatanje nacionalnih normi i priznavanje različitosti u njima u nedostatku važećih evropskih standarda, * ispitivanje i sertifikacija proizvoda i proizvođača na principu međusobnog priznavanja rezultata ispitivanja, atestiranja i sertifikacije, a na osnovu važećih pravila i uslova za nadležne laboratorije i organizacije za sertifikaciju.

one.1.3.one. Evropska politika za promociju kvaliteta. Savet ministara Evropske komisije je usvojio , a Generalni direktorat za industriju je izdao 30. oktobra 1996. godine Evropsku politiku za promociju kvaliteta za evropsku konkurentnost. Evropska politika za slobodno kretanje robe od starog pristupa, koji je baziran na potpunoj zakonodavnoj i državnoj regulativi i intervencijama kao obaveznim, prema novom pristupu sa tržišno orijentisanim inicijativama baziranim na homogenom sistemu koji kombinuje dobrovoljne i obavezujuće mere usaglašavanja ocenjivanja sa standardima i kupčevim specifikacijama.

ISO 9004 je savetodavnog karaktera, koji sadrži smernice odnosno preporuke. Po opsegu je širi od ISO 9001, jer on ne sadrži samo karakteristike sistema menadžmenta kvalitetom neophodne za sticanje poverenja korisnika, već i a single karakteristike potrebne za postizanje organizacione efikasnosti.

U postupku primene standarda ISO 26000 preporučuje se organizacijama da nakon razmatranja karakteristika društvene odgovornosti i njene povezanosti sa održivim razvojem (tačka 3), preporučuje se da organizacija razmotri principe društvene odgovornosti koji su opisani u tački 4. Prilikom sprovođenja društveno odgovornog ponašanja, organizacije treba da poštuju i imaju u vidu te principe, ali i principe koji su svojstveni svakoj od ključnih tema, tačka 6. Pre analiziranja ključnih tema i pitanja društvene odgovornosti, kao i svih povezanih mera i očekivanja, tačka six, organizacija treba da razmotri dve osnovne prakse društvene odgovornosti: prepoznavanje sopstvene društvene odgovornosti u okviru svoje sfere uticaja i identifikovanje i angažovanje interesnih strana, tačka 5. Nakon što razume ove principe i utvrdi ključne teme i značajna pitanja društvene odgovornosti, organizacija treba da teži da kroz svoje odluke i aktivnosti integriše društvenu odgovornost koristeći upustvo dato u tački seven. To podrazumeva prakse kao što su: integrisanje društvene odgovornosti u sopstvenu politiku, organizacionu kulturu, strategije i delatnosti; izgradnja interne koimpetentnosti u pogledu društvene odgovornosti; interna i eksterna komunikacija o društvenoj odgovornosti i redovno preispitivanje mera i praksi koje se odnose na društvenu odgovornost.

vrši se u okviru izrade projektne dokumentacije prilikom izgradnje, dogradnje ili izmene objekata, od strane ovlašćene institucije, prema kriterijumima datim u propisima iz oblasti zaštite od požara. U tom smislu je urađen program zaštite od požara, koji je u skladu sa propisima iz oblasti zaštite od požara i koji je verifikovan od nadležnog organa Ministarstva unutrašnjih poslova. Takođe postoji i Pravilnik zaštite od požara. Postupak reagovanja u slučaju požara je u skladu sa obukom sprovedenom nad svim zapošljenima pre stupanja na rad i kasnijim reobukama.

Report this page